Lifestyle

Zanim zrobisz pierwszy tatuaż – porady jak się przygotować

Dorastający nastolatek oświadcza, że zrobi pierwszy tatuaż. „No chyba po moim trupie” – odpowiadają rodzice, i prawdopodobnie jest to najczęstsze zdanie występujące w każdym domu.

Dużo tych trupów pada w okresie dojrzewania. Nie ma co się dziwić. Rodziciele troszczą się i próbują zapobiegać głupotom, a zrobienie tatuażu w ich odczuciu zdecydowanie do tej kategorii pomysłów należy. Czasem rodzice mają rację. Ten pierwszy tatuaż warto przemyśleć.

Przykładowo: tatuaż w języku, którego się nie zna, to nie jest dobry pomysł.

Ariana Grande ostatnio chciała sobie zrobić tatuaż japoński z okazji wydania nowego albumu. Tylko, zamiast zapisać frazę „7 rings” po japońsku (七 siedem + 輪 koło), jej zapis za pomocą kanji  七輪 oznacza mały grill.

Tatuaż japoński Ariana Grande

Ari poszła poprawić fatalną pomyłkę, wcześniej konsultując się z nauczycielem japońskiego.

Niestety wyszło jeszcze gorzej. Korekta miałaby sens, gdyby sugerowany znak (指 — palec) umieściła nad / pomiędzy istniejącą frazą (co by dało: 七指輪).

Jej nowy tatuaż można czytać od prawej do lewej (輪♡七指 — nie ma sensu) lub z góry na dół (七輪指♡), wtedy znaki układają się w napis „japoński palec z grilla”. Najwyraźniej Grande nie jest zbyt uważną uczennicą.

Pierwszy tatuaż: jak się przygotować?

Dla wielu osób, które planują pierwszy tatuaż co i jak to czarna magia. Dlatego postanowiłam zebrać tu poradnik z myśli, które przychodzą mi na hasło, zanim pójdziesz realizować swój plan. Takie bazowe informacje jak się przygotować, co warto wiedzieć, gdy szykujemy się na pierwszy tatuaż. Bardziej rozbudowane niż „igła boli”.

Porozmawiaj z bliskimi

Gdy wciąż mieszka się z rodzicami to warto z nimi o decyzji porozmawiać. Wydaje Ci się, że to nie ma sensu? Możliwe, że w głowie masz wizję, jak matka pakuje Ci ubrania, a ojciec krzyczy, że Cię wydziedzicza. Myślę, że nie wyrzucą Cię od razu z domu.

Rodzina, bliscy przyjaciele to dobre osoby do rozmowy o pierwszym tatuażu. Jednocześnie jako najbliżsi mogą szczerze skrytykować pomysł (ten tribal na szyi może jako drugi?, tatuaż oka jak u króla Albanii… to zły pomysł, serio) lub zwrócić uwagę na nowe aspekty i okazać wsparcie.

Zweryfikuj miejsce

Salony mają certyfikaty. Tylko czy ty znasz się na tatuażu na tyle, by powiedzieć, który certyfikat ma znaczenie, a który jest g##no warty? Posłuchaj, kogo polecają znajomi, a przede wszystkim sprawdź miejsce. Przejdź się do niego osobiście.

Zwróć uwagę na higienę. Oczywiście istnieje ryzyko zakażenia WZW B (można się przeciwko wirusowi HBV zaszczepić), WZW C, czy HIV w salonie tatuażu, ale nie dojdzie do niego, jeśli tatuator pracuje na sterylnym sprzęcie. Śmiało wypytaj o szczegóły! Rękawiczki jednorazowe, igły jednorazowe czy metody odkażania narzędzi (np. w autoklawie).

Zastanów się

Ulubiony kontrargument rodziców i znajomych brzmi „zostaniesz z tym na całe życie”. Nie, no co wy?

Właśnie dlatego ludzie robią pierwszy tatuaż. Chcą, by został na całe życie. Dla wielu osób ma przypominać piękne chwile, ważne miejsce czy osoby. Może być czysto estetyczny. Może nie oznaczać zupełnie nic. Po prostu trzeba być w 100% pewnym, czego się chce. Wiem, że moralizuję. To tylko pierwszy tatuaż, ale pomyśl dwa razy.

Z takich nieprzemyślanych decyzji biorą się ludzie, którzy żałują i chcą potem usuwać, a to już droga operacja.

Znam osoby, które sprawdzają, czy da się zakryć miejsce z tatuażem. Nie wszystkie zawody można wykonywać z tatuażem w widocznym miejscu. Wybierz opcję zakamuflowania, jeśli interesuje Cię praca w bankowości, instytucjach państwowych czy liniach lotniczych. Ręce, nogi — wystarczy koszula z długim rękawem czy rajstopy, ale trudno latem siedzieć w golfie, by zakryć tę czaszkę na szyi 😉

Pierwszy, nie ostatni

Pewnie są osoby, które na jednym poprzestały, znacznie więcej znam takich, co po pierwszym tatuażu szybko zbierały na drugi. Pierwszy tatuaż pewnie nie będzie ostatnim, dlatego pomyśl perspektywicznie, gdzie umieścisz kolejne, aby się nie oszpecić.

Portfolio twojego tatuatora

Po sprawdzeniu salonu tatuażu i po polecaniach znajomych skup się na wzorze. Wybór wzoru, stylu wzoru i tatuatora to bardzo ważna sprawa. Tatuatorzy często mają już gotowe projekty do wzięcia, jak i portfolio prac, przejrzyj dokładnie pracę różnych artystów. Wybierz kogoś, kogo poprzednie prace i konkretny styl Ci się podoba. Twój pierwszy tatuaż niech będzie tym specjalnym, wyczekanym.

Jeżeli przyjdziesz z obrazkiem z Internetu, dobry tatuażysta raczej Ci tego nie zrobi. Zapytaj o projekt inspirowany w stylu tatuatora.

Tatuaż wymaga pielęgnacji

Znasz z widzenia stare, rozmazane tatuaże. Jeśli nie chcesz, by i twój tak skończył, to wiedz, że tatuaż wymaga pielęgnacji przez całe życie. Świeży tatuaż zostanie zafoliowany, jak o niego dbać na pewno opowiedzą Ci w salonie. W pierwszej kolejności tatuaż musi się zgoić. Tutaj pojawią się produkty łagodzące podrażnienie i swędzenie towarzyszące gojeniu.

Gotowy tatuaż należy regularnie nawilżać. Latem szczególnie chronić przed słońcem, by nie wyblakł, możliwe zakrywać. Do utrzymania kolorów można też stosować dedykowane kremy pielęgnujące i utrwalające tusz  (np. TattooMed, LoveInk etc…). Dobrze sprawdza się też czyste masło shea, chociaż jego naturalny zapach, bywa że zniechęca.

Co oznacza twój tatuaż?

Na koniec, czy wiesz, co oznacza Twój tatuaż? Wiem, że cytat zapisany chińskimi znakami wygląda tajemniczo i oryginalnie, ale historia Ariany Grande powinna dać Ci do myślenia. Wybierając symbol, sprawdź jego znaczenie w innych kulturach. Upewnij się, że cytat w egzotycznym języku jest zapisany poprawnie.

Fanpage Janusze tatuażu może Ci pokazać konsekwencję pochopnych decyzji. Możemy się uśmiechać na widok prezentowanych tam zdjęć, ale póki właściciele są zadowoleni — ich tatuaż, ich sprawa. O takie podejście Cię proszę.

Nie rozumiesz, co oznacza jednorożec skrzyżowany z syreną? Zapytaj właściciela skąd taki pomysł! Nie krytykuj cudzego gustu, cudzego tatuażu. Nie lubisz chyba, jak ktoś wchodzi z butami w Twoje życie.

Mam nadzieję, że pierwszy tatuaż zrobisz rozsądnie, szczególnie w kwestii zdrowia. Powodzenia!

1 komentarz

  1. Erra Mood

    1 marca 2019 at 18:24

    Szczerze, jak ktoś ma tatuaż który coś oznacza i jest zrobiony gustownie to zdobi ciało. Ja sama nie zaprzecza, że może kiedyś w przyszłości sobie zrobię tatuaż.

Odpowiedz