Blogowanie

10 stron ze zdjęciami – darmowe banki zdjęć, które polecam

Gdzie szukać darmowych zdjęć? Jakie darmowe banki zdjęć do użytku komercyjnego polecam?

Zdjęcia mają znaczenie. Wpływają na to, jak czytelnicy odbierają naszego bloga, dlatego trzeba zwracać uwagę na jakość zdjęć. Niestety na wielu blogach widać, że autor nie umie robić zdjęć na potrzeby postów. Sama mam wiele w tym temacie przed sobą. Możecie się spodziewać, że w kategorii blogowanie  jeszcze nie raz pojawi się tematyka zdjęć. Niby to nic trudnego, ale nauczenie się nowej rzeczy zajmuje trochę czasu.

Tu z pomocą przychodzą nam darmowe banki zdjęć.

Darmowe banki zdjęć komercyjnych

Stockowe zdjęcia często kojarzą się z czymś drogim. Owszem, profesjonalna fotografia kosztuje. Jednak istnieją portale, gdzie możemy znaleźć zdjęcia zrobione zarówno przez zawodowych fotografów, jak i tych dopiero się kształcących, kompletujących portfolio. Są darmowe, dobrej jakości i dostępne legalnie do użytku publicznego. Dlaczego by z tego nie skorzystać?

Mam swoje ulubione zbiory. Dla mnie ważne jest, by miały wysoką jakość zdjęć, klimatycznie pasowały do bloga oraz miały wyszukiwarkę. Bank darmowych zdjęć w wysokiej rozdzielczości do użytku komercyjnego to prawdziwy skarb dla blogera czy właściciela małej firmy. Osobiście korzystam z tutaj na blogu.

Wiem, że są dobre i sprawdzone, a tematyka i klimat będzie pasowała większości z was. Oto one – załączam dla was listę pozycji, z których na pewno znajdziecie coś dla siebie.

Banki zdjęć, z których korzystam:

 • UNSPLASH – unsplash.com
 • PEXEL – pexels.com
 • TRAVEL COFFEE BOOK – travelcoffeebook.com
 • FOODIESFEED – foodiesfeed.com
 • GRATISOGRAPHY – gratisography.com
 • KABOOMPICS – gratisography.com
 • LIFEOFPIX – lifeofpix.com
 • PICJUMBO – picjumbo.com
 • SPLITSHIRE – splitshire.com

Można szukać różnego rodzaju banki zdjęć free (free stock photos), ale nie zawsze znajdziemy materiały dobrej jakości w pierwszych wynikach wyszukiwarki. Lepiej mieć kilka swoich sprawdzonych miejsc.

Bank zdjęć darmowych — ideał?

Nie do końca. Niestety nie możemy mieć w życiu wszystkiego na raz. W tym wypadku mamy:

 • za darmo,
 • dobrej jakości,
 • unikalne

Problem w tym, że możesz wybrać tylko dwa. Darmowe i unikalne zdjęcia, nie cieszą się popularnością, bo są słabej jakości. Bezpłatne, wysokiej jakości zdjęcia są używane przez wiele stron w Internecie. Ładne, dobre jakościowo ilustracje na wyłączność nie będą za darmo.

Jeśli masz swój ulubiony bank zdjęć darmowych i go przeglądasz na potrzeby postów, szybko zauważysz, że zdjęcia z darmowego stocka są wszędzie. W postach na Facebooku, na innych blogach, u konkurencji, na plakatach wydarzeń, nawet w reklamie autobusowej.

Cena to nadal decydujący czytnik dla wielu firm. Wydaje wam się, że macie déjà vue, że „gdzieś już tę twarz widzieliście” ?

Ładna, błękitnooka blondynka jest bardzo fotogeniczna i…uniwersalna. Do niedawna nieznana, Emma Wang Hansen, nazywana też twarzą polskiej reklamy, to kobieta, która żadnej „pracy” się nie boi. Gdy trzeba, jest studentką, prawniczką, stomatolożką, bywa nawet na okładkach gazet i opakowaniach jogurtów. Zależy od pomysłowości grafika, który skorzysta z banku jej twarzy.

Duńska modelka o swojej sławie nad Wisłą nie miała pojęcia.

Emma Wang twarz polskiej reklamy

Używając darmowych zdjęć prędzej czy później zobaczymy je także u kogoś innego.

Pozostaje nam zdjęcia darmowe traktować jako dodatek do dobrej treści i uzupełnienie całości, a do materiałów, które chcemy promować jako profesjonalne zatrudnić fotografa, albo skorzystać z płatnych źródeł jako ilustracji.

Odpowiedz