Lifestyle

Jesteś gruba!

Oho, zaczyna się. Pewnie właśnie tu wchodzisz, żeby stanąć w obronie osób otyłych, chorych, grubych nie z własnej winy. Sam tytuł przecież właśnie uderza, oburza. Przecież prawdziwe kobiety mają krągłości.

Bzdura. Prawdziwe kobiety…to każde kobiety.

Taka ja. Jestem szczupła. Mam zdrową, zgrabną figurę. Kształtne nogi, płaski brzuch, nad którym pracuję, a geny mojej mamy powinny zapewnić mi rozmiar S na długie lata (przynajmniej mam taką nadzieję). Był czas w szkole, gdy byłam pulchniejsza, ale obecnie nie mam problemów z wagą, ani nadwagą. Czuję się bardzo dobrze, dziękuję.

Grubych krytykować nie wolno, za to chudych należy

kampania jedz ostrożnie

Obrażanie osób grubych jest obecnie niedopuszczalne. Widzieliśmy zresztą pospolite ruszenie w obronie osób otyłych przy okazji kampanii „Nie żryj” (nazwanej szczytem hipokryzji). Nie mówię, że to źle. Bardzo dobrze, że społeczeństwo jest wrażliwe na tzn. body shaming i reaguje. Tylko to działa w jedną stronę. W przypadku osób szczupłych nikt nie widzi problemu.

 • Chyba ostatnio znowu schudłaś? Nie powinnaś się zbadać?
 • Ty w ogóle coś jesz?
 • Prawdziwe kobiety mają krągłości.
 • Na kości to i pies nie poleci.
 • Taka chuda wyglądasz nie zdrowo.
 • Pojedziesz do babci, to zaraz zdrowo nabierzesz kilogramów!
 • Masz nogi jak patyki.
 • Pewnie Cię w domu nie karmili.
 • To pewnie anoreksja.

Takie i inne teksty uważane są za zupełnie dopuszczalne w rozmowach z osobami szczupłymi. O ile oburzające jest podejść do osoby grubej i powiedzieć jej „schudnij w końcu”, tak istnieje przyzwolenie społeczne, by powiedzieć „przytyj w końcu” do osoby szczupłej.

Krytykowanie wyglądu jest zawsze krzywdzące. Określenie „nogi jak patyki” to nie jest komplement, a ciągłe powtarzanie o kobiecych krągłościach, nie jest promowaniem zdrowej sylwetki.

Anoreksja to choroba. Poważna choroba wymagająca leczenia, więc używanie tego jako rodzaju żartu z chudości nie jest śmieszne. Prawdziwa kobieta może mieć anoreksję. Może też mieć figurę bogini płodności, duży biust, mały biust, być po mastektomii. Za to powinna po prostu mieć w nosie co ktoś mówi o prawdziwych kobietach.

1 komentarz

 1. Erra Mood

  28 lutego 2019 at 11:08

  Też to zauważyłam, teraz ważę jakieś 60 kg, ale był czas, że ważyłam 45 kg i nie, wcale się nie odchudzalam, schudłam przez pracę. Wtedy wszyscy komentowali jaka jestem szczupła, teraz moja waga nikomu nie przeszkadza.

Odpowiedz