Kuchnia

Bulletproof coffee czyli kuloodporna kawa

Kuloodporna kawa to hit ostatnich lat.

Kuloodporna kawa? Co to jest?

To napój przygotowany z połączenia kawy, dobrej jakości masła klarowanego oraz oleju MCT (oleju kokosowego). Wg różnych opinii bulletproof coffee daje energię na cały dzień lub może być solidną porcją energii przed treningiem! Stosowana jest przez osoby na diecie niskowęglowodanowej.

Skąd się wzięła kuloodporna kawa?

Pomysł, by zmieszać kawę z solidną porcją tłuszczu, do typowych nie należy. Jak łatwo się domyślić jego historia wiąże się ze specyficznymi okolicznościami. Głównym propagatorem takiego sposobu serwowania kawy jest Dave Asprey, autor bloga o tematyce zdrowotnej i dotyczącej skutecznego odchudzania, lansującego koncepcję „kuloodpornej diety”, stanowiącej wg autora ulepszoną wersję diety paleo (ja do jej zwolenników nie należę). Dave wpadł na pomysł kontrowersyjnego połączenia kawy z masłem podczas wędrówki po Tybecie, gdzie powszechnie spożywa się napar herbaciany z dodatkiem masła z mleka jaków.

Przepis na bulletproof coffee

Przepis nie jest specjalnie skomplikowany. Zaleca się jednak staranną selekcję rodzaju kawy, z której przygotowany będzie napar. Zdecydowanie odpadają kawy rozpuszczalne oraz wszystkie kawy bezkofeinowe. Polecane są specjalnie wyselekcjonowane kawy ziarniste z rodzaju arabica.

kuloodporna kawa przepis– 1 szklanka kawy
– 1 łyżka masła
– 1 łyżka oleju kokosowego

Ze świeżo zmielonych ziaren należy przygotować kawę.  Na początek 1 kubek (najlepiej sprawdzi się ekspres), a następnie dodać do niego 1 łyżeczkę masła klarowanego. Ważne jest, aby było to masło niesolone oraz uzyskane z mleka krów z chowu pastwiskowego (karmionych trawą). Stawiamy na dobrej jakości prawdziwe masło.

Kolejnym krokiem jest uwzględnienie oleju MCT (olej kokosowy) – około 1 łyżeczka. Całość należy włożyć do blendera i zmiksować aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Za pomocą łyżeczki trudno będzie uzyskać odpowiedni roztwór.

Opcjonalnie można dodać cynamonu, kardamonu oraz mleka kokosowego dla smaku.

Obecnie możemy nawet dostać specjalne zestawy do przygotowywania kuloodpornej kawy.

Co z właściwościami prozdrowotnymi? Raczej zbyt wielu się nie doczekamy. Nie więcej niż przy piciu zwykłej kawy, a i tej działanie bywa przemiennie gloryfikowane i demonizowane. Osób na diecie niskowęglowodanowej to nic nie przekona, że organizm ludzki nie jest przystosowany do spożywania takich ilości tłuszczu. Na pewno warto regularnie kontrolować cholesterol LDL, gdyż częste spożycie nasyconych kwasów tłuszczowych działa szkodliwie na układ krwionośny.

A sama kawa? Szkodliwa nie będzie, ale cudów też nie ma co się spodziewać.

Odpowiedz