Blogowanie

Darmowe poradniki dla początkujących blogerów

Stawianie pierwszych kroków w blogosferze może wydawać się z roku na rok coraz trudniejsze. Można odnieść wrażenie, że przecież już wszystko zostało powiedziane i napisane. Gdzie szukać dobrych materiałów o prowadzeniu bloga za darmo? Skąd czerpać wiedzę na tematy związane z blogowaniem, marketingiem, SEO? Na te pytania postaram się wam odpowiedzieć.

Lista ebooków i poradników dla blogerek

Na wielu stronach możecie znaleźć materiały dotyczące zakładania bloga czy pobierzecie ebook o blogowaniu. Postarałam się wybrać listę poukładać według różnych zagadnień, z którymi warto się zaznajomić.

Jak zacząć blogować?

WORQSHOP — na blogu Kasi w serii „Kreatywny Blog” znajdziecie wiele porad dotyczących właściwie podstaw blogowania. Era blogów pisanych jako pamiętniki przeszła do historii, teraz warto się zastanowić: jak zacząć blogować “na serio”? Warto też zajrzeć do jej ebooka dla początkujących blogerów.

Mam bloga: jak go poprawić?

JestRudo wspominałam, że blogi się profesjonalizują? Widać to chociażby w zdjęciach. Jeszcze kilka lat temu np. blogi kulinarne kojarzyły mi się głównie z przepisami na polskie dania, kiepskiej jakości zdjęciami z lampą, często poruszonymi. Czasy się zmieniły: teraz wzorem jest Jadłonomia, a blogerzy kulinarni prześcigają się w pomysłach na orientalne dania. Zdjęcia nawet robione telefonem są o niebo lepsze niż te sprzed kilku lat. Istnieją co prawda darmowe banki zdjęć, ale po co z nich korzystać, gdy można pobrać ebook: „Jak wreszcie ogarnąć podstawy i zacząć robić lepsze zdjęcia?”.

Justyna Zienkiewicz  dla was poradnik „25 rzeczy, które warto zrobić po założeniu bloga„. Choć nie ze wszystkimi się zgadzam, polecam zapoznać się z jej propozycjami.

Techniczne aspekty blogowania

KasiaAleszczyk Blog o WordPressie — pokazuje techniczne aspekty dla blogów na WP. Jej ebook pt. „Audyt Wtyczek” to kompendium wiedzy, które po prostu trzeba poznać!  Nieaktualizowane, zaniedbane wtyczki mogą szybko stać się obiektem zainteresowania hakerów. Małe porządki na blogu przydadzą się każdemu!

Kameralna — tworzenie ciekawych artykułów dla czytelników to jedno, ale dać się znaleźć w wyszukiwarce to już zupełnie inna bajka. Tutaj potrzebne jest SEO. To wszelkie działania, które pozycjonują stronę wysoko w wynikach wyszukiwania. Sprawiają, że czytelnicy po prostu mogą was znaleźć. Analizowanie ruchu na blogu jest jednym z ważniejszych technicznie zadań, gdy myślicie o zarabianiu na blogu. „Jak pozycjonować bloga?” opowie wam Kameralna.

Senuto — to narzędzie do analizy SEO. Firma w materiałach udostępnia jeden z lepszych poradników. Artykuł „Samouczek SEO dla copywritera?” to dobre źródło wiedzy dla wszystkich twórców internetowych.

Delante — gdy podstawy macie za sobą, warto zainteresować się rozdziałem Delante „Off-site”. Tłumaczy działania, które możemy robić poza stroną, a które też wpływają pozytywnie widoczność bloga.

Prakreacja — jeden z blogów, które koniecznie trzeba odwiedzić. W maju 2018 zmieniły się zalecenia dotyczące ochrony danych osobowych. O tym, jakie zmiany weszły i jak je wdrożyć na blogu zawarte jest w kompendium „RODO dla blogerów, vlogerów i twórców internetowych”.

Promocja bloga w sieci

Vademecum Blogera — z tego bloga można się wiele nauczyć o blogowaniu, jednak szczególnie chciałabym wyróżnić ebook „Twoja marka na Instagramie”. Blog jest twoją marką. Jeśli chcesz na nim zarabiać, trzeba wykorzystywać jak najwięcej kanałów promocyjnych!

WildRocks — kolejne miejsce, gdzie znajdziecie cenne porady dotyczące prowadzenia Insta. Sprawdźcie „#DzikoDobry Insta Poradnik”.

Cube Group — o tym, jak promować bloga w sieci napisano pewnie tysiące artykułów, a jak podejść do tego kompleksowo? Co robią znani blogerzy, że są znani? Polecam wam zajrzeć do ebooka „Bloger • 360”, który został wydany we współpracy z wieloma znanymi blogerami, którzy faktycznie zarabiają na pisaniu.

Hakerki Sukcesu — fanpage na Facebooku, to dla wielu blogerów pierwszy kanał komunikacji z czytelnikami. Jeśli nie macie pomysłu jak sprawić, by wasze posty lubiły nie tylko najbliższe przyjaciółki i mama, koniecznie pobierzcie darmowy poradnik, ebook dla blogerów „Jak rozhulać Fanpage w 30 dni”.


Listę będę na bieżąco aktualizować.

Już wkrótce dodam tutaj mój nowy ebook z podstawami blogowania. Wszystkie błędy blogerskie, o których najlepiej się uczyć na błędach…cudzych.

3 komentarze

 1. Jola

  25 lutego 2019 at 12:48

  Bardzo praktyczny zbiór ebooków. Wiele tematów jest mi jeszcze obcych, na pewno skorzystam!

 2. Miłka

  5 lutego 2019 at 22:48

  Fajnie się czyta

 3. BlogMama

  29 sierpnia 2018 at 05:24

  Świetny wpis, dzięki! Duża paczka wiedzy

Odpowiedz