Lifestyle

Teraz zdobędziesz pracę marzeń!

Rozmowa o pracę to wyzwanie, któremu na pewno podołasz, jeżeli podejdziesz do niej ze spokojem. Nie uważam się za eksperta w kwestii rekrutacji, ale bazując na własnym doświadczeniu dzielę się kilkoma przydatnymi wskazówkami, które mogą ułatwić Ci rozmowę kwalifikacyjną.

Strój

Przed skompletowaniem stroju zastanów się, jaki charakter ma miejsce, w którym ubiegasz się o pracę. Korporacja? Instytucja kulturalna? Sklep? A może kawiarnia o luźnej, niewymuszonej atmosferze? Jak ubierają się osoby już tam pracujące? Pomoże Ci to dostosować odpowiedni ubiór. W ten sposób pokażesz, że rozumiesz profil danego miejsca i zrobisz dobre wrażenie podczas rozmowy. Pamiętaj jednak, że punktem wyjścia zawsze powinna być stonowana elegancja, którą możesz odpowiednio modyfikować – zdecydować, czy zakładasz cygaretki, czy może dżinsy, koszulę z żakietem czy bez niego.

Odpowiednie przygotowanie

Największym błędem, jaki możesz popełnić, jest przyjście na rozmowę o pracę bez jakiegokolwiek przygotowania. Wydaje Ci się, że jesteś pewną siebie osobą, zawsze wiesz co powiedzieć, więc po prostu jakoś pójdzie? Najwidoczniej nie uwzględniasz niezwykle istotnego czynnika jakim jest stres. Przez niego możesz nie być w stanie odpowiedzieć nawet na najprostsze pytanie. Dlatego w domu przećwicz to, co potencjalnie będziesz musiał zaprezentować na rozmowie. Nie chodzi o kucie na pamięć własnego CV, ale jeżeli choć kilkukrotnie opowiesz przed lustrem lub inną osobą m.in. o swoim doświadczeniu, podczas rozmowy też wypowiesz się bardziej płynnie i z większą pewnością.

Bądź pewny swoich mocnych stron

Możesz godzinami opowiadać o doświadczeniu zawodowym, ale gdy przychodzi do pytania o swoje mocne strony nie wiesz, co powiedzieć? Jesteśmy nauczeni, że nie należy się przechwalać, zaprzeczanie komplementom wciąż wydaje się być w dobrym tonie, a gdy mamy mówić o sobie najczęściej czujemy zakłopotanie. To błędne podejście, zwłaszcza gdy ubiegasz się o pracę. Pracodawca musi widzieć, że jesteś osobą świadomą siebie, swoich umiejętności i silnych stron. Nie wstydź się mówić o tym, że cechują Cię świetne umiejętności organizacyjne, otwartość na ludzi itp., nie bój się też wypunktowywać swoich osiągnięć.

Komunikatywność to podstawa

Reaguj na postawę osoby przeprowadzającej rozmowę. Jeżeli rekruter prowadzi rozmowę w sposób mniej formalny i chętnie żartuje, nie wahaj się wejść z nim w tego rodzaju interakcję, zamiast siedzieć sztywno z poważną miną. Z kolei jeśli rozmówca jest poważny i rzeczowy, podążaj tym kierunkiem, stawiając na bezpieczną uprzejmość z odpowiednią dozą dystansu. Podejdź do rozmowy kwalifikacyjnej jak do każdej sytuacji komunikacyjnej, w której zawsze należy być elastycznym i otwartym. Pamiętaj też o zachowywaniu kontaktu wzrokowego, nie uciekaj spojrzeniem na wszystkie strony!

1 komentarz

  1. Agata

    3 lutego 2017 at 14:30

    Najgorzej jak na rekrutacji zadają pytania podchwytliwe. Gdzie się widzisz za 5 lat? Jak opisałby Cię Twój największy wróg?

Odpowiedz