Blogowanie

Jak napisać dobry felieton?

Pisałaś go może w liceum, gdzieś pomiędzy wszechobecnymi rozprawkami i esejami. Obecnie zapewne czytasz ich całe mnóstwo w prasie i internecie. Felieton to jedna z najbardziej uniwersalnych form wypowiedzi. Co więc wyróżnia ją na tle innych i jak pisać naprawdę dobre felietony?

Osobisty wymiar

Felieton piszesz w pierwszej osobie. Twoja perspektywa jest w tym tekście najważniejsza, nie musisz silić się na obiektywizm ani przytaczanie konkretnych faktów. Dzięki temu forma felietonu jest idealna do dzielenia swoimi przemyśleniami i opiniami. Felieton to tekst na Twoich warunkach.

Dowolność tematu

Felieton możesz napisać na naprawdę każdy temat. Kultura i sztuka, sprawy społeczne i polityczne, twoje osobiste przeżycia – wszystko może stać się inspiracją i punktem wyjścia do ciekawego tekstu. Ważny jest nie tyle sam dobór tematu, ile to, jak go rozwiniesz. Obserwuj to, co Cię otacza w codziennym życiu, zauważaj, co wzbudza w Tobie emocje, wywołuje refleksje i przemyślenia, prowadzi do ciekawych wniosków. Notuj swoje obserwacje, by później zbudować wokół nich interesującą treść.

Interesujące wprowadzenie

Parafrazując słowa Alfreda Hitchcocka – zacznij od trzęsienia ziemi, a dalej niech napięcie rośnie. Zacznij felieton tak, by czytelnik od razu poczuł się zaintrygowany i zainteresowany tym, co masz do powiedzenia. Na początku np. opisz sytuację, która Ci się przydarzyła, przytocz anegdotkę, zabawny dialog. To idealny punkt wyjścia do dalszego rozwijania tematu.

Żywy język

Felieton nie może być nudny i nijaki. Przefiltruj tekst przez swoją wrażliwość, styl wypowiedzi i poczucie humoru. Nie bój się akcentów humorystycznych, ironii czy zwrotów do czytelnika. Felieton powinien mieć charakter, być napisany lekko i z pazurem, tak, by czytelnik nie chciał się od niego oderwać.

Puenta

Jest kluczowa, by felieton miał odpowiednią siłę oddziaływania. W ostatnim akapicie postaraj się  sprawnie i niezbyt długo podsumować treść felietonu, a więc to, co chciałeś przekazać. Dobrym zabiegiem jest nawiązanie do początkowego „trzęsienia ziemi” – taka klamra kompozycyjna także wpłynie na atrakcyjność tekstu. Bez dobrej puenty nie ma dobrego felietonu, więc przemyśl ją dobrze; musi być trafna i zmusić do myślenia.

Nie bój się pisać!

Felieton to tekst, który nie wymaga od Ciebie żadnych przygotowań, przeprowadzania researchu i tym podobnych. Znajdź odrobinę czasu i po prostu zacznij pisać o tym, co Cię zajmuje, a szybko przekonasz się, że doskonalenie się w sztuce pisania felietonów może dostarczyć Ci wiele satysfakcji.

1 komentarz

  1. Susanne

    14 czerwca 2018 at 13:30

    Bardzo przydany wpis

Odpowiedz